Uzdatnianie wody pitnej oraz wody technologicznej piaskiem filtracyjnym.

Piasek filtracyjny i żwir filtracyjny są stosowane w procesie oczyszczania ścieków i wody pitnej. Używa się ich również przy pracach nad odwiertami górniczymi oraz w szeroko rozumianym budownictwie, a w szczególności w budowie drenaży i rowów melioracyjnych.

Piasek filtracyjny w zakładach komunalnych miejskich i gminnych.

Mówiąc wprost, te naturalne kruszywa zmniejszają zawartość żelaza w wodzie w procesie filtracyjnym. Kiedy stężenie żelaza jest zbyt duże, może objawiać się to zmianą barwy cieczy na bardziej rdzawą, a także może pojawić się nieprzyjemny zapach. W niektórych przypadkach pojawia się także pierwiastek manganu. W zakładach komunalnych miejskich i gminnych wartość żelaza na poziomie do 0,2 mg/l jest przestrzegana. Taka woda została poddana procesowi uzdatniania. Bardzo często jednak w budynkach, które nie są podłączone do ogólnej sieci wodociągowej, normy nie są przestrzegane. Najczęściej właściciele takich budynków znajdują wodę na własną rękę i nie poddają jej procesowi uzdatniania. Wykorzystywane w takich wypadkach wody głębinowe bardzo często przekraczają dopuszczające normy.

Piasek filtracyjny jest znakomitym odżelaziaczem.

Żwiry i piaski filtracyjne eliminują w procesie filtracji zbyt duże stężenie pierwiastka żelaza, znajdującego się w wodzie głębinowej. Woda, której używamy zawierająca zbyt dużo żelaza, powoduje zanieczyszczenie rurociągów oraz zwiększony rozwój bakterii. Dodatkowo taka woda powoduje szybsze zużycie i niszczenie naszych sprzętów domowych takich jak pralka czy zmywarka. Poza tym szkodzi naszemu zdrowiu i nie jest obojętna w kontakcie z naszą skórą.

Atest Państwowego Zakładu Higieny.

To podstawa dopuszczenia piasku czy żwiru filtracyjnego do sprzedaży rynkowej, w zależności od jego przeznaczenia. W Polsce taki atest higieniczny jest wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Nasze żwiry filtracyjne o granulacji od 0 – 40 mm są poddawane stałym badaniom PZH, szczególnie jeśli proces docelowy, to uzdatnianie wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

W naszym przypadku znajduje się następująca adnotacja na ateście higienicznym:

wymieniony produkt odpowiada wymaganiom higienicznym przy spełnieniu odpowiednich warunków. Należy pamiętać, że poza regulacjami polskimi, istnieją także regulacje Unii Europejskiej. Oprócz wykorzystania naszych żwirów do filtrów, które są używane przy uzdatnianiu wody pitnej, mają one także zastosowanie przy uzdatnianiu wody technologicznej, oczyszczaniu ścieków komunalnych i przemysłowych oraz tworzeniu drenów melioracyjnych. Musimy wiedzieć, że woda pitna musi być filtrowana, podobnie jak woda używana w procesach technologicznych. Najczęściej przedsiębiorcom zależy na jak najszybszymi procesie filtracji, w którym pomagają filtry ciśnieniowe. Specjaliści uważają, że tam gdzie wykorzystuje się wodę musi być absolutne minimum procesu filtracji. Także w przemyśle chemicznym czy stalowym.

KRYSTALICZNIE CZYSTA WODA FILTRUJE SIĘ PRZEZ PIASEK. 

Procesy filtracji i spalanie fluidalne.

To dwie najważniejsze aplikacje wykorzystujące piaski naturalne. Procesy filtracji najczęściej dotyczą wody technologicznej i przemysłowej. Woda przemysłowa to woda wykorzystywana w szeroko rozumianym przemyśle i może być stosowana do celów technologicznych w elektrowniach, w instalacjach centralnego ogrzewania, w ogrodnictwie i sadownictwie, a także do gaszenia pożarów.

Woda technologiczna, nazywana także wodą procesową, może być używana np. u producenta napojów. Natomiast spalanie fluidalne jest procesem, który zachodzi w kotłach fluidalnych paliw naturalnych. Kotły fluidalne mają w swojej budowie kształt pionowego cylindra. W dolnej części kotła mieści się złoże stałego materiału, którym najczęściej jest piasek naturalny.

Filtracja wody basenowej z wykorzystaniem piasku filtracyjnego.

To osobna sfera filtracji, ze względu na kontakt z człowiekiem i jego skóra. Poza tym w trakcie kąpieli może nastąpić spożycie takiej wody. Z innej strony, woda basenowa jest narażona na zanieczyszczenia, które są związane z higieną ludzi korzystających basenu. Woda wykorzystywana na basenach publicznych czy też małych , przydomowych, musi być czysta oraz dobrze i szybko uzdatniana. Ważne jest to, aby woda basenowa była poddana permanentnej cyrkulacji. Dodatkowo woda basenowa musi być oczyszczana w krótkim czasie, dlatego niezbędne jest wsparcie z użyciem środków chemicznych. Dobre dobrane złoże filtracyjne z dodatkiem antracytu i węgla to już większa część sukcesu w procesie filtracyjnym.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Piaski filtracyjne używane są także przy produkcji filtrów naturalnych na własnym podwórzu zarówno jako wypełnienie filtrów jak i warstwy stałe przy budowie przydomowych oczyszczalni.

Budowa drenaży i rowów melioracyjnych.

Piasek filtracyjny z naszego złożona jest wykorzystywany do budowy rowów melioracyjnych. Nasi odbiorcy w tym wypadku znajdują zastosowanie piasku zarówno w budowie naziemnej jak i przy odwiertach górniczych. Jeśli poszukują Państwo dostawcy z doświadczeniem zapraszamy do rozmowy.

 

Budowa studni z zastosowaniem piasku filtracyjnego.

Grubość i ilość warstw filtracji zwrotnej należy ustalić indywidualnie, niemniej nasz piasek i żwiry filtracyjne również w tym przypadku jest pomocny w oczyszczaniu wody.

Budowa studni jest coraz częstszym zjawiskiem przy domach wolnostojących, szczególnie tych mocno oddalonych od innych zabudowań lub sieci wodociągowej. Jest to też bardzo popularne źródło wody do podlewania ogrodów i upraw przydomowych. Złoża ze studni powinny zostać poddane sprawdzeniu przez pobranie próbek, jeśli decydujemy się na jej budowę. W ten sposób możemy określić właściwą granulację żwiru obsypki filtrowej. Nie powinna być ona ani za mała, ani za duża. Z pewnością granulacja musi być jednorodna, gdyż w innym wypadku dochodzi do segregacji ziaren, a tym samym tworzą się tzw. gniazda grubej obsybki. Taka sytuacja będzie powodowała piaszczenie studni. W przypadku budowy studni najlepiej stosować piaski i żwiry o średnicy od 0,7 mm do 31,5 mm.